Hando Tõnumaa: ettepanekud uue süsteemi/valitsuse 2.0 loomiseks

Tänu koroonapettusele ja energiahinna manipulatsioonidele on üha rohkem inimesi mõistnud, et praegune parlamentaarne süsteem ei toimi: me näeme iga päev mõistusevastast poliitikat ja üha ilmselgemat korruptsiooni. Süsteem tervikuna vajab muutust. Jagan siin oma mõtteid ja ideid, millistel ideoloogiatel ja tehnoloogiatel võiks uus tuleviku süsteem/valitsus toimida. Et sellest paremini aru saada, peame enne vaatama, mis läks valesti ja miks üldse koroonapettus võimalikuks osutus.

Juhin tähelepanu, et minu hinnangul on meie ühine kõige tähtsam ülesanne luua garantii, et selline sõna otseses mõttes terrorism ei saaks mitte kunagi enam korduda.

Loe edasi või vaata kogu pöördumist videona:0 of 23 minutes, 16 secondsVolume 90%00:0000:0023:16

Mis juhtus?

Praktiliselt kõik valitsused ja erakonnad üle maailma läksid kohe koroonapettusega kaasa, sh ka Eestis. Pole vahet, kas nad olid niivõrd rumalad, et sellest pettusest mitte läbi näha; pole vahet, kas neile maksti sellise meditsiiniterrorismi pealesurumise eest, ja pole ka vahet, kas nad olid liiga arad, et midagi öelda – point on, et nad kõik feilisid.

Kõige kriitilisemat vastumeelsust koroonapiirangute ja nüüd ka energiapoliitika vastu on viimasel ajal üles näidanud EKRE. Paljud kohalikud aktivistid on veendunud, et Kaja Kallase valitsus peaks tagasi astuma ja mingi muu erakond peaks juhtimise üle võtma.

Kuigi ma olen üldiselt nõus EKRE ettepanekutega, mis on seotud energiapoliitika korrigeerimisega, siis pikemas perspektiivis ma ei arva, et meie probleemide lahenduseks oleks see, kui EKRE või mõni muu julge erakord pääseks võimule. Ja seda mitmel erineval põhjusel.

Esiteks me näeme, et nii koroonapettust kui ka energiahindade manipulatsiooni surutakse peale ülemaailmselt, mis tähendab, et ilmselgelt on siin mängus palju suuremad jõud kui ebapädev peaminister, kelle suunas näpuga näidata. Ja see ei tähenda, et mul oleks Kaja Kallasest midagi positiivset arvata – vastupidi, ma arvan, et tegemist on kahtlemata koroonaterroristiga, kes võib-olla on vaimselt haige, aga võib-olla on ta sõna otseses mõttes ülevõetud biorobot. Sest ilmselgelt ei käituks mitte ükski iseseisvalt mõtlev inimene nii nagu Kallas, Kiik, Joller, Maimets, Fischer, Kadastik, Popov jne viimastel aastatel tegutsesid, surudes tervet riigitäit rahvast osalema põhiseadusega vastuolus olevates eluohtlikes inimkatsetes. Ja seda kõike olukorras, kus mitte mingit pandeemiat ega epideemiat polnud.

Tulles uuesti EKRE juurde, siis miks ma ei näe, et EKRE suudaks midagi erakorralist korda saata, seisneb selles, et 9/11 terrorirünnakud olid sisetöö ning sellel pettusel on üles ehitatud kogu meie ülemaailmne geopoliitika, sh ka Ukraina proksisõda. Ning ma ei usu, et EKRE hakkaks 9/11 sisetööst avalikult rääkima. See omakorda tähendab, et nii mõnigi (kui mitte kõik) probleemid saanuks parimal juhul ainult hetkelised lahendused. Lisaks ei tasu ära unustada, et EKRE oli võimul, kui koroonapettus lahti rulliti. Sellegipoolest sooviksin ma väga näha, et Kalle Grünthal saaks peaministriks, sest minu hinnangul on tema üksi teinud rohkem kui 99% kohalikest poliitikutest.

Aga üldiselt, nagu ma juba ütlesin, ma arvan, et pikemas perspektiivis pole mitte mingit vahet, kes on puldis, sest tänase süsteemiga saab kõik valitsused ja erakonnad üle võtta või vähemasti nende tegevust räigelt piirata.

Seega, meil on vaja täiesti uut süsteemi.

Tänase parlamentaarse süsteemi mõningad probleemid:

 • Peaminister ja valitsus (umbes 10 inimest) omavad voli panna terve riik lukku või kehtestada piiranguid, omamata ühtegi teaduslikku asitõendit, mis sellist käitumist õigustaks.
 • 101 Riigikogu liiget saavad teha otsuseid terve Eesti kohta, kirjutades alla mingitele seadustele, millest nad ise kuigi palju aru ei saa. Hea näide on nn politseiriigi-seadus NETS, kus selgus, et enamus hääletajatest ei saanud isegi aru, millega on tegu.
 • 101 Riigikogu liiget ei saa hääletada vastavalt südametunnistusele, vaid nad teevad seda vastavalt erakonna poliitikale.
 • 101 riigikogulase töö on niivõrd suvaline, et üldiselt käib seal kohal ainult 20–40% tegelastest.
 • Valijana ei saa me hääletada oma lemmiku poolt, kui me ei ela temaga samas linnaosas.
 • Kuigi need kümmekond valitsuse tegelast ja 101 Riigikogu liiget peaksid justkui esindama ja teenima rahvast, siis on ilmselge, et nad esindavad oma partei poliitikat ja hoiavad pingsasti kinni oma positsioonist, millega kaasneb hea palk ja hunnik soodustusi.
 • Kokku lepitud normide kohaselt on nendel tegelastel võimalik n-ö pumba juures istuda terve elu, sarnaselt sellega, kuidas näiteks Putin on kogu aeg Venemaal pumba juures.
 • Need tegelased ei vasta ajakirjanike kirjadele ja pressikonverentsile pääseb ainult valitud seltskond.
 • Kõik eelpool väljatoodud tegelased saavad tegutseda põhiseaduse vastaselt: põhiseadusest saab soovi korral teerulliga üle sõita.

Mõned koroonaga ilmsiks tulnud probleemid: lubatud on ainult üks arvamus

 • Kehtestati üks tõde ja muu info tsenseeriti/naeruvääristati ning mõnda ajakirjanikku ei lubatud valitsuse pressikonverentsile.
 • Valitsusaparaadi juures tegutsevad tegelased vastavad kriitilistele küsimustele ainult palgatud advokaatide sekkumisel.
 • ERR ja kõik peavoolumeedia kanalid edastasid hirmu- ja valeuudiseid koroonast ja tsenseerisid muud infot.
 • Facebook, Youtube jne edastasid valeuudiseid ja tsenseerisid muud infot.
 • Reklaampindade firmad nagu JCDecaux, Clear Channel jt edastasid hirmu- ja valeuudiseid koroonast.
 • Kaubanduskeskused edastasid vale- ja hirmu-uudiseid.
 • Teadusnõukojas eksisteeris ainult üks tõde, teisi kuulata ei võetud.
 • Arvamusfestivalile pääseb ainult üks tõde – võib öelda, et tegemist on sponsorifestivaliga.

Kaks aastat hiljem on tõde muutumas

Lamemaalasteks tituleeritud tegelased on rääkinud kaks aastat sellist juttu, mida mitmed erakonnad-poliitikud, sh ka mõned endised teadusnõukoja liikmed ja paljud avaliku elu tegelased seda täna teevad. Muu hulgas kuulutas Terviseamet isegi PCR-testi suhteliselt mõttetuks. See tähendab, et neil läks üle kahe aasta aega aru saamaks, et vähemasti mingi osa pandeemia narratiivist oli pettus (hoax).

Aga selline ongi elu, intelligentsust ei saa ju vägisi kellelegi pähe taguda, mõned ongi lihtsalt aeglasema operatsioonisüsteemiga.

Probleem on aga selles, et need tegelased, kes nüüd on n-ö lamemaalastele järele jõudnud, ei pöördu meie poole, et “kuule, sa said kohe aru, et asi on hoax, räägi palun, mida sa veel tead!”.

Miks nad seda ei tee?

Võimalik, et neil on häbi, nad ei julge tunnistada oma eksimust ja nad ei taha oma positsioonist ilma jääda. Siit tekib omakorda uus küsimus: kuidas saab ükski terve mõistusega inimene endiselt soovida, et mõni nendest 2-aastase hilinemisega tegelastest endiselt valitsusaparaadi juurde sobiks?

Mõni kuu tagasi tegin oma Facebookis küsitluse:

Kas sinu lemmikpoliitik oleks nõus enda koha valitsuses või riigikogus loovutama endast andekama/võimekama tegelase vastu Eesti edu nimel?

Ma ei üllatunud, et vastuseks tuli: 100% ei.

Aga kui oleks jutt AS-ist ja sina oled aktsionär, siis kas sa tahaksid, et selles juhatuses oleks kõige andekamad ja võimekamad inimesed?

Ma usun, et su vastuseks oleks: 100% jah.

See on kõige lihtsam tõestus, et tänane süsteem ei toimi ja kui kasvõi näiteks Kallas astuks tagasi ja tema asemele läheks näiteks ekrelane, siis ma usun, et EKRE tänastes tingimustes lõpetaks kogu selle koroona-nonsensi ja mängiks n-ö normaalsemat meloodiat. Usun, et ka energiapoliitika heaks suudaksid nad midagi enamat korda saata kui Kaja Kallase partei. Aga probleem on selles, et millal iganes tuleb järgmine hoax, siis kuidas garanteerida seda, et kõik jälle sellega kaasa ei läheks?

Tegelikult suudab ka Kallas kogu koroonajama tühistada ja elektrihinna normaliseerida, kui ta ei näe enam muud varianti valitsuses jätkamiseks.

Seega, kui keegi arvab, et lahendus on see, et paneme teise erakonna pukki, siis see on parimal juhul ainult ajutine lahendus, kuid probleem ise jääb alles. Sellepärast on ka uue erakonna loomine täiesti mõttetu.

Keegi küsis minu Facebooki postituse all, et kas mina tahaksin minna mõne nende tegelase asemele – kas ma arvan, et olen mõnest neist andekam/võimekam?

Minu vastus on: ma võiksin seda teha.

Aga millele ma üritan rõhuda, on see, et uus süsteem peaks olema selline, et seal n-ö pumba juures ei olegi otsustajaid ega valitsejaid, vaid seal on tegelased, kes oskavad lahti seletada teistele, mis toimub. Miks on vaja uus seadusi, mida see tähendab jne.

Lõpuks peaks rahvas ise otsustama!

Ja seda ilma igasuguste reklaamikampaaniate ja muud moodi manipulatsioonideta.

Need riigiaparaadi positsioonid peaksid olema sellised, et nendega ei kaasneks tohutuid hüvesid. Raha ja soodustused ei tohiks olla motivaatoriks sinna minekul. Süsteem peaks olema selline, et kõigil on huvi seda kogu aeg paremaks timmida.

Näiteks kui seal uues süsteemis olev tüüp tajub, et tema polegi kõige teravam pliiats, siis peaks ta ise tahtma oma positsiooni loovutada, sest tema saaks otsest hüve siis, kui pumba juures on kõige teravamad tegelased. Praegu on asi täiesti vastupidi.

Nagu ma ühel Toompeal peetud meeleavaldusel juba sõnasin, siis üks minu väga edukas sõber, multimiljonär ütles, et mitte ükski tõeliselt edukas inimene ei soovi valitsusse ega riigikogusse minna nende lollide keskele oma aega raiskama. See on ilmselt kõige olulisem sõnum, mida kogu sellest videost/artiklist endaga kaasa võtta.

Uus süsteem peaks olema niivõrd kuulikindel, et sinna pääsemiseks ei looda kampaaniaid ja puudub konkurents, vaid sinna pääsevadki reaalselt sellel hetkel kõige paremad tüübid.

Praegune süsteem ei soodusta arengut, vaid mõjuvõimu hoidmist.

Lõppude lõpuks: me kõik tahame head elu ja head tervist – vahet pole, kes pukis on.

Kas me saame usaldada neid organisatsioone ja tegelasi nagu

 • Eesti valitsust? Ei
 • Riigikogu? Ei
 • Eesti vastutavaid isikuid? Ei
 • Eesti riiklikke organisatsioone? Ei
 • Eesti Rahvusringhäälingut? Ei
 • Eesti massimeediat? Ei
 • Terviseametit? Ei
 • Teadusnõukoda? Ei
 • Teadlasi Eesti ülikoolides? Koroona ja tervisega seoses kindlasti mitte ning seetõttu on kahtluse all ka kõik teised teadusvaldkonnad.
 • Euroopa Komisjoni? Ei
 • WHO-d? Ei
 • Synlabi? Ei
 • NATO-t? Ei
 • ÜRO-d? Ei
 • EL-i? Ei
 • Putinit? Ei
 • Joe Bidenit? Ei

Lahendused/ettepanekud:

 • Riigi juhtijatele üks ametiaeg korraga, et vältida korruptsiooni ja huvide konflikte.
 • Riigi juhtijatele riigi keskmine palk – see pole kommunism, erasektor on alati olemas, mine hakka miljonäriks, kui tahad ja suudad.

Selline süsteem tooks sinna inimesi, kes on reaalselt huvitatud terve riigi heaolust, kes mõtlevad suurelt ja omavad munasid ning nad ei tee seda raha pärast.

 • Valimine kui selline peaks toimuma enda nimega avalikult, mitte anonüümselt, nagu me täna valimas käime. Sest kui sa ei julge enda nimega osa võtta riigi heaolusse panustamisest, siis sa ei peakski valimas käima ja mitte üheski otsustuses osalema, sest sul on järelikult hirm ja hirmul inimene ei tee häid otsuseid.
 • Valimine peaks käima plokiahela kaudu, et poleks võimalik tulemustega manipuleerida.
 • Kõik seadused ja riigi nimel tehtud otsused-lepingud peaks olema rahvaga kooskõlastatud – st et asi on korralikult lahti seletatud ja alles siis on hääletus.

Seletused ja debatid peavad olema tsensuurivabad ja päris täiskasvanute moodi, ilma sõimu ja mõnitamiseta. Kui selline asi võtab kaua aega, sest ei suudeta üksmeelele jõuda, siis las võtabki kaua, meil pole kiiret.

Meil polnud ka koroonaga kiire – kui terve valitsus ja Riigikogu oleks 2020. aasta jaanuaris läinud kaheks aastaks sundpuhkusele, siis me oleks täna riigina tervikuna palju paremas majanduslikus ja vaimses seisundis.

 • Rahvas peaks saama esitada küsimusi ja pakkuda valitsusele välja soovitusi samuti plokiahela kaudu, siis ei saa selle infoga manipuleerida võltshääletuste ja kommentaaride kustutamisega.
 • Viimase 2,5 aasta jooksul kulutas Eesti riik sadu miljoneid testimisele, mis on kõik maha visatud raha. Võrdluseks: väike riik El Salvador on viimase kahe aasta jooksul ostnud ligi 2000 Bitcoini (BTC), analüütikute hinnangul võib BTC hind tõusta järgnevate aastate jooksul üle 100 000 euro ühe BTC kohta (ja see on väga konservatiivne ennustus).

Mina Eesti riigi kodanikuna kindlasti ei poolda valitsuse koroonatestide ostmist, vaid eelistaksin samuti, et nad pigem ostaksid BTC-d või kulda.

 • Rahvas peaks saama ise hääletada, milliseid teemasid “valitsus” kajastab-tutvustab ja mida on vaja paremaks kohandada. Praeguse seisuga on nii, et koroonaga seoses oleme teinud ca 5 petitsiooni, millest ühel oli üle 10 000 allkirja, kuid need topeltsüstitud ametnikud lihtsalt naersid selle kõik välja.

Kui mõni praegustest poliitikutest soovib riigisüsteemis jätkata, siis peab selleks olema paganama hea põhjus, et meie sellele heakskiidu annaksime. Kui sa ei saanud võlts-asjast aru, siis kuidas me peaksime sinu peale lootma ja sind usaldama, kui peaks tulema päris oht?

Meil on vaja valitsusse loojaid ja tegijaid, kes mõtlevad kõrge lennuga. Igasugused bürokraadid, tallalakkujad, lausdebiilikud ja vihmavarjuhoidjad – teie aeg on möödas.

Lisaks tasub märkimist, et kõikide riikide aktivistid (lamemaalased), on silmitsi samasuguste küsimustega: mida teha selleks, et garanteerida, et selline läbikukkumine nagu koroonapettus ei saaks mitte kunagi korduda?

Me peaksime üle vaatama Eesti riigi osalused sellistes kahtlase väärtusega organisatsioonides nagu WHO, ÜRO, NATO, EL jne, sest need süsteemid ei esinda demokraatiat selle õiges tähenduses.

Valitsuse ministrid oma positsioonidel ei esinda demokraatiat, neid tegelasi pole mitte keegi valinud rahva eest otsuseid tegema. Partei-demokraatia aeg on läbi. Me peame looma uue rohujuure tasandil rahvademokraatia.

Siin on kindlasti asju, milles ma võin eksida, siit aruandest on kindlasti puudu mitmeid huvitavaid ideid ja lahendusi, mida ma hetkel ei pruugi veel näha või teadlik olla. Video ja ettekande eesmärk on ennekõike panna sedasorti seeme idanema ning inspireerida ka teisi kaasa mõtlema.

Hando Tõnumaa
Originaalartikkel: Telegram